top of page

EVOLUTIO

psychoterapia ciałem

TLO_MIMIKA_04_02
TLO_MIMIKA_03_02
TLO_MIMIKA_04_01
TLO_MIMIKA_02_02
TLO_MIMIKA_03_01
TLO_MIMIKA_02_01
TLO_MIMIKA_01_01
TLO_MIMIKA_05_02
TLO_MIMIKA01_02
TLO_MIMIKA_05_01

  Alexander Lowen twórca Bioenergetyki  

  Bioenergetyka - podstawowe założenia  

Alexander Lowen - urodził się na początku zeszłego wieku w Stanach, w Nowym Yorku (1910 - 2008). Zanim jeszcze został uznanym psychiatrą

i terapeutą uzyskał tytuł licencjata ekonomii, a następnie z powodzeniem studiował prawo i zakończył je z wyróżnieniem.

Od wczesnej młodości interesował się sportem i aktywnością fizyczną i na własnym przykładzie zaobserwował bezpośredni

związek pomiędzy zdrowiem fizycznym a psychicznym:

 

"Nagle zdałem sobie sprawę, że moje życie jest puste a ja jestem w depresji. I zdałem też sobie sprawę, że moja depresja bierze się

z braku ekscytacji w moim ciele i z braku fizycznej aktywności. Zacząłem codziennie po pracy ćwiczyć. Ćwiczenia odniosły swój skutek

i uświadomiły mi też, że to w czym chcę być, to moje ciało, a nie mój umysł".

Jesienią 1940 roku Lowen zaczął uczęszczać na kurs analizy charakteru prowadzony przez Wilhelma Reicha ucznia Zygmunta Freuda. Poznał wprowadzone przez Reicha pojęcie "zbroi charakteru" i jego powiązania z osobowością oraz techniki terapeutyczne skoncentrowane na ciele, głównie na oddechu. Następnie przeszedł pod okiem Reicha własną trzyletnią terapię, by wkrótce potem,

w wieku 36 lat wyjechać do Genewy na studia medyczne. Do podjęcia nauki pchnęła go chęć uzyskania odpowiedzi na nurtujące go pytania - czym jest odwaga, piękno i godność w życiu człowieka oraz jakie znaczenie ma jego seksualność. Nie znalazłszy jednak odpowiedzi, połączył swoje dotychczasowe doświadczenia i po powrocie do Stanów zaczął rozwijać własne podejście terapeutyczne - Analizę Bioenergetyczną (Bioenergetykę).

Swój system terapeutyczny Lowen rozwijał przez kilkadziesiąt lat. W tym czasie został autorem czternastu książek, z których większość można już przeczytać w języku polskim, m.in. "Duchowości ciała", "Przyjemności", "Radość" czy "Narcyzm".

  Podstawowym założeniem Bioenergetyki  
  jest tożsamość ciała i umysłu.  

Od Reicha Lowen zaczerpnął pojęcie struktury charakteru rozumianej jako suma napięć mięśniowych powstałych w odpowiedzi na niekorzystne warunki w jakich rozwija się dziecko. Napięcia mięśniowe to skutek niewyrażenia uczuć strachu, złości czy smutku - każda z tych emocji zatrzymana w ciele rzeźbi je w charakterystyczny sposób, stąd z ciała człowieka można odczytać historię jego dorastania i emocje, które go kształtowały. Uniesione ramiona to wyraz lęku, gniew lokuje się w "najeżonym" karku, zaś zaciśnięte szczęka i gardło oraz sztywna klatka piersiowa blokują płacz. Lowen wzbogacił techniki Reicha o ćwiczenia fizyczne pozwalające owe napięcia rozluźniać i docierać do leżących pod nimi uczuć. 

Mówi się o nim, że "postawił pacjenta na nogi" - leżący dotąd na kozetce u analityka pacjent stanął na nogach i spojrzał w twarz swojego terapeuty.

  Celem terapii bioenergetycznej jest przywrócenie naturalnej  
  spontaniczności ciała i adekwatnej kontroli umysłu.  

"Choroba emocjonalna charakteryzuje się albo utratą spontaniczności albo deficytem kontroli ego, albo i tym i tym. (...) Zdrowa osobowość tętni życiem, a zdrowe ciało pulsuje i wibruje. (...) Osoba, której nie ograniczają przewlekłe napięcia mięśniowe, charakteryzuje się naturalnym wdziękiem. Wdzięk ten to owoc pełnej integracji spontaniczności i kontroli. Sztywność i niezgrabność to z kolei oznaki napięcia. Aby je usunąć, trzeba je sobie uświadomić oraz zrozumieć ich znaczenia".

W Bioenergetyce pracujemy nad zwiększaniem świadomości ciała i rozluźnieniem nabytych napięć. Wyzwalamy zahamowaną energię poprzez swobodną ekspresją uczuć radości, gniewu, lęku, złości i smutku, które przez lata były spychane do głębokich warstw nieświadomości. By to osiągnąć stosujemy ćwiczenia fizyczne, dotyk, ucisk, masaż oraz pracujemy z oddechem. By wyrażać niewyrażone używamy też głosu- najpotężniejszego środka ekspresji człowieka. Przywracając ciału miękkość i swobodę ruchu pomagamy odzyskać żywotność, radość istnienia i przyjemność z życia.

bottom of page